U17329F41G1U1
Navitimer Automatic 41
Excl. Sales Tax
Key features
Key features
Case material
Case material
Stainless steel & 18k red gold
Water resistance
Water resistance
3 bars (30 m /99 ft)
Diameter
Diameter
41 mm
Thickness
Thickness
11.65 mm
Weight (without strap)
Product Weight (Approx.)
146.09 g
Power reserve
Power reserve
Approx. 38 hrs
Download the user manual
Movement
Caliber
Breitling 17
Movement
Self-winding mechanical
Approx. 38 hrs
Vibration
28,800 v.p.h
Jewel
26 jewels
Case
Stainless steel & 18k red gold
Caseback
Screwed in
3 bars (30 m /99 ft)
Crown
Non screw-locked, two gaskets
Crystal
Cambered sapphire, glareproofed both sides
Dimensions
Product Weight (Approx.)
146.09 g
Watch-head weight (Approx.)
63.6 g
41 mm
11.65 mm
Lug width (in-between lug)
22.05 mm
Strap
Strap material
Strap color
Metal bracelet
Strap type
Straight
Lug
Technical data
Caliber
Breitling 17
Self-winding mechanical
Vibration
28,800 v.p.h
Jewel
26 jewels
Case
Caseback
Screwed in
Crown
Non screw-locked, two gaskets
Crystal
Dimensions
Watch-head weight (Approx.)
63.6 g
41 mm
11.65 mm
Lug width (in-between lug)
22.05 mm